Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Tammikuu - maaliskuu 2022
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 5 012 540
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5326253330345272
Kaupalliset yhteensä4874756770664828
YLE Radio 11071133818
YleX41013149311
YLE Radio Suomi33571414233946
YLE Puhe22133322
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega33212225
Aito Iskelmä24312332
Basso (ent. Kiss) 14222100
Classic11000002
Groove FM00001110
Helmiradio12021110
HitMix23746200
Iskelmä23322432
Järviradio53520238
Kasari11112210
LOOP112423200
Me Naiset Radio00000010
NRJ13522110
Radio City yht.13523210
Radio Dei10000011
Radio Nostalgia21121242
Radio Nova91213121416123
Radio Pooki21021133
Radio Rock541112111240
Radio SuomiPOP51171312931
SuomiRock11111100
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00111000
Ysäri01111000
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163633353429133
Bauer Media yhteensä *2230332730312712
Muut45434654

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.