Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
kesäkuu - elokuu 2022
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 5 012 540
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5017283232324968
Kaupalliset yhteensä5083726868685132
YLE Radio 1843423714
YleX42151511311
YLE Radio Suomi34791018233748
YLE Puhe12021121
YLE X3M00110000
YLE Radio Vega32111125
Aito Iskelmä32423352
Basso11331100
Classic10000111
Groove FM00100000
Helmiradio11111110
HitMix26245210
Iskelmä32223532
Järviradio41021128
Kasari12111310
LOOP17623110
Me Naiset Radio00000110
NRJ111332110
Radio City yht.10613210
Radio Dei10000012
Radio Nostalgia31131243
Radio Nova102611131413135
Radio Pooki21012113
Radio Rock5571291041
Radio SuomiPOP512911121051
SuomiRock11412110
Radio Suomi Räp01111100
TOP5100200200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173231313228184
Bauer Media yhteensä *2347342930322715
Muut53655754

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.