Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Elokuu - lokakuu 2022
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 5 036 867
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5221292927284972
Kaupalliset yhteensä4880717173725128
YLE Radio 11031522816
YleX381477211
YLE Radio Suomi354121415203550
YLE Puhe12122221
YLE X3M00111100
YLE Radio Vega33112225
Aito Iskelmä21112231
Basso12231100
Classic10001111
Groove FM00300000
Helmiradio11121110
HitMix26366210
Iskelmä26312331
Järviradio42001128
Kasari11112210
LOOP17412210
Me Naiset Radio10111200
NRJ110431110
Radio City yht.11413320
Radio Dei11001011
Radio Nostalgia20011242
Radio Nova10236141416126
Radio Pooki21022122
Radio Rock531414111031
Radio SuomiPOP6131113131361
SuomiRock10522110
Radio Suomi Räp00220000
TOP5101000000
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173038393632163
Bauer Media yhteensä *2244272931322713
Muut53645763

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.