Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Lokakuu - joulukuu 2022
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 5 036 867
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5223342927304970
Kaupalliset yhteensä4977667173705230
YLE Radio 1941233814
YleX361786210
YLE Radio Suomi3510121714223649
YLE Puhe12221221
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32112225
Aito Iskelmä22121231
Basso12422110
Classic10101111
Groove FM00100010
Helmiradio12111110
HitMix13344310
Iskelmä26213351
Järviradio41011138
Kasari11202210
LOOP17212110
Me Naiset Radio00010100
NRJ14231100
Radio City yht.11133310
Radio Dei10010011
Radio Nostalgia20111242
Radio Nova91916141316105
Radio Pooki21022123
Radio Rock5681312940
Radio SuomiPOP6141113131251
SuomiRock10111110
Radio Suomi Räp00111100
TOP5100000000
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *153428353329153
Bauer Media yhteensä *2134322731322613
Muut777910976

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.