Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Heinäkuu - syyskuu 2018
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4924183024285275
Kaupalliset yhteensä5176827076724825
YLE Radio 1821133716
YleX388117210
YLE Radio Suomi32851010194052
YLE Puhe23153222
YLE X3M12211100
YLE Radio Vega32111125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11321211
HitMix14444100
Iskelmä44325552
Kiss15442110
LOOP16422100
NRJ14532210
Radio Aalto22224420
Radio City yht.21524410
Radio Nostalgia21022352
Radio Nova10171381619104
Radio Rock53141511620
Radio SuomiPOP7201517151051
SuomiRock11321100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *173640413625102
Bauer Media yhteensä *223332223335249
Muut1381078141515

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.