Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Heinäkuu - syyskuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4818262721284972
Kaupalliset yhteensä5282747479725128
YLE Radio 1931214716
YleX3515115211
YLE Radio Suomi3156910183649
YLE Puhe23123232
YLE X3M11221100
YLE Radio Vega31111125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11221210
HitMix12533100
Iskelmä44353553
Kiss14532110
LOOP110522100
NRJ15441110
Radio Aalto12123211
Radio City yht.23535410
Radio Nostalgia31232442
Radio Nova111712131822125
Radio Rock55101013820
Radio SuomiPOP7201213151151
SuomiRock11112200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *184235323827133
Bauer Media yhteensä *2433323234392712
Muut14881210101716

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.