Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Elokuu - lokakuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4820182722304972
Kaupalliset yhteensä5280827378715128
YLE Radio 1932224716
YleX378125211
YLE Radio Suomi3154710203548
YLE Puhe33133232
YLE X3M11211100
YLE Radio Vega31111125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11212310
HitMix12723100
Iskelmä45443563
Kiss15532110
LOOP17522100
NRJ17432100
Radio Aalto12222310
Radio City yht.22335410
Radio Nostalgia32133352
Radio Nova111610131620124
Radio Rock55151113820
Radio SuomiPOP7191415151141
SuomiRock11222200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *183645343728122
Bauer Media yhteensä *2437283033372911
Muut14810101191717

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.