Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Syyskuu - marraskuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4823182624304971
Kaupalliset yhteensä5276827476705129
YLE Radio 1952223717
YleX3610125310
YLE Radio Suomi3073612213547
YLE Puhe33153232
YLE X3M12211100
YLE Radio Vega31111225
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11212210
HitMix12423100
Iskelmä45244473
Kiss16422110
LOOP17521100
NRJ17632100
Radio Aalto12312311
Radio City yht.21433410
Radio Nostalgia31122342
Radio Nova101111131519133
Radio Rock55161014920
Radio SuomiPOP7171316161251
SuomiRock11222200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *183343343930122
Bauer Media yhteensä *2331313030342911
Muut1613111312101719

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.