Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Lokakuu - joulukuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4922172724304971
Kaupalliset yhteensä5178837376705129
YLE Radio 1942222717
YleX388136310
YLE Radio Suomi3175511213646
YLE Puhe31143233
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32012235
Classic--------
Helmiradio11212310
HitMix14522200
Iskelmä33333452
Kiss15412100
LOOP17511100
NRJ16632200
Radio Aalto23323321
Radio City yht.11323310
Radio Nostalgia21122442
Radio Nova101411131520114
Radio Rock55171112730
Radio SuomiPOP7111519151141
SuomiRock11222110
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *183147383629133
Bauer Media yhteensä *2232302730352611
Muut16167111391819

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.