Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Marraskuu 2019 - tammikuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 969 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4920182523345069
Kaupalliset yhteensä5180837577665031
YLE Radio 1941223615
YleX3611125310
YLE Radio Suomi3273611233847
YLE Puhe21143322
YLE X3M01111100
YLE Radio Vega31111225
Aito Iskelmä11112121
Basso (ent. Kiss) 14422100
Classic10000111
Helmiradio10111211
HitMix12311100
Iskelmä32323352
LOOP16421100
NRJ16731200
Radio Aalto13212221
Radio City yht.11423310
Radio Nostalgia31111442
Radio Nova101512111318115
Radio Rock55151413720
Radio SuomiPOP711162116941
SuomiRock12222200
Radio Suomi Räp (ent. Basso)--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *162941413623123
Bauer Media yhteensä *2436362531372614
Muut14156101281517

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.