Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
November 2019 - Januari 2020
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 969 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt4920182523345069
Kommerciella totalt5180837577665031
YLE Radio 1941223615
YleX3611125310
YLE Radio Suomi3273611233847
YLE Puhe21143322
YLE X3M01111100
YLE Radio Vega31111225
Aito Iskelmä11112121
Basso (f.d. Kiss) 14422100
Classic10000111
Helmiradio10111211
HitMix12311100
Iskelmä32323352
LOOP16421100
NRJ16731200
Radio Aalto13212221
Radio City totalt11423310
Radio Nostalgia31111442
Radio Nova101512111318115
Radio Rock55151413720
Radio SuomiPOP711162116941
SuomiRock12222200
Radio Suomi Räp (f.d. Basso)--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *162941413623123
Bauer Media totalt *2436362531372614
Övriga14156101281517

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.