Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Joulukuu 2019 - helmikuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5014212125335370
Kaupalliset yhteensä5186797975674730
YLE Radio 1911132716
YleX3714117310
YLE Radio Suomi3244510234047
YLE Puhe21124332
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega31111135
Aito Iskelmä12112121
Classic10000011
Helmiradio11111220
HitMix13332100
Iskelmä33323342
Kiss16432100
LOOP16411100
NRJ18641200
Radio Aalto13112221
Radio City yht.22333220
Radio Nostalgia21111442
Radio Nova101812111219115
Radio Rock55141414820
Radio SuomiPOP615171913941
SuomiRock12122210
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163441403523123
Bauer Media yhteensä *2443323132362614
Muut1210691191215

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.