Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Kesäkuu - elokuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 969 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5124272927325472
Kaupalliset yhteensä4977737273684628
YLE Radio 1831123715
YleX4418148310
YLE Radio Suomi34145911224151
YLE Puhe21122322
YLE X3M01211100
YLE Radio Vega31112134
Aito Iskelmä21212222
Classic10000111
Helmiradio10001210
HitMix11233100
Iskelmä32124531
Kasari11112220
Basso (ent. Kiss) 13642110
LOOP17321200
NRJ13631110
Radio Aalto11221110
Radio City yht.13232410
Radio Nostalgia35123352
Radio Nova101913121317123
Radio Rock531012111020
Radio SuomiPOP511131313841
SuomiRock12221200
Ysäri11113100
Suomi Räp (ent. Basso)00111000
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *152332343225113
Bauer Media yhteensä *2441373233372711
Muut1214681071117

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.