Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Toukokuu - heinäkuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 969 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5124282826275475
Kaupalliset yhteensä4976727274734625
YLE Radio 1823222614
YleX3517146310
YLE Radio Suomi35145912184254
YLE Puhe21122222
YLE X3M01211100
YLE Radio Vega31112134
Aito Iskelmä21021232
Classic10000001
Helmiradio10101210
HitMix11133100
Iskelmä32233441
Kasari11112220
Kiss14541210
LOOP17421100
NRJ14531110
Radio Aalto11111110
Radio City yht.24323510
Radio Nostalgia36132451
Radio Nova101515111419123
Radio Rock57111212920
Radio SuomiPOP611141612931
SuomiRock12111200
Ysäri12124100
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *152731353325103
Bauer Media yhteensä *2440363333422710
Muut1110671091115

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.