Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Huhtikuu - kesäkuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 969 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5220252827305475
Kaupalliset yhteensä4880757273704625
YLE Radio 1833223715
YleX3614127310
YLE Radio Suomi3584913204153
YLE Puhe21132222
YLE X3M01211000
YLE Radio Vega31112134
Aito Iskelmä22021232
Classic10000001
Helmiradio10101210
HitMix12233100
Iskelmä35333341
Kasari12113210
Kiss14451110
LOOP16421110
NRJ14521100
Radio Aalto11211110
Radio City yht.12323310
Radio Nostalgia32132451
Radio Nova101714121419134
Radio Rock59111313920
Radio SuomiPOP6101713121031
SuomiRock12022100
Ysäri12123100
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *153036343326103
Bauer Media yhteensä *2439343433382710
Muut111066881114

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.