Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Maaliskuu - toukokuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 969 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5223212729325675
Kaupalliset yhteensä4877797371684525
YLE Radio 1943224717
YleX3610117311
YLE Radio Suomi35104915234251
YLE Puhe21133222
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32112135
Aito Iskelmä22011232
Classic10000101
Helmiradio10201110
HitMix12323100
Iskelmä25323342
Kasari12122310
Kiss13531110
LOOP17522100
NRJ13721100
Radio Aalto11211200
Radio City yht.22334310
Radio Nostalgia32122452
Radio Nova101313111318124
Radio Rock510151513920
Radio SuomiPOP615161813931
SuomiRock12021100
Ysäri12133100
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173742383425103
Bauer Media yhteensä *2335343231372510
Muut10544681014

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.