Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Helmikuu - huhtikuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 969 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5221212431355673
Kaupalliset yhteensä4879797670654427
YLE Radio 11041233718
YleX3513119310
YLE Radio Suomi3384814254247
YLE Puhe21123232
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32112135
Aito Iskelmä22011232
Classic10000001
Helmiradio11111110
HitMix12333100
Iskelmä25224332
Kasari12123310
Kiss15541110
LOOP16521100
NRJ16731100
Radio Aalto11211110
Radio City yht.11233210
Radio Nostalgia21221442
Radio Nova101612121318124
Radio Rock55131314920
Radio SuomiPOP618171613931
SuomiRock11121100
Ysäri11133100
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163641373425113
Bauer Media yhteensä *2338333430342412
Muut11668771014

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.