Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Februari - april 2020
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 969 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt5221212431355673
Kommerciella totalt4879797670654427
YLE Radio 11041233718
YleX3513119310
YLE Radio Suomi3384814254247
YLE Puhe21123232
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32112135
Aito Iskelmä22011232
Classic10000001
Helmiradio11111110
HitMix12333100
Iskelmä25224332
Kasari12123310
Kiss15541110
LOOP16521100
NRJ16731100
Radio Aalto11211110
Radio City totalt11233210
Radio Nostalgia21221442
Radio Nova101612121318124
Radio Rock55131314920
Radio SuomiPOP618171613931
SuomiRock11121100
Ysäri11133100
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163641373425113
Bauer Media totalt *2338333430342412
Övriga11668771014

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.