Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Mars - maj 2020
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 969 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt5223212729325675
Kommerciella totalt4877797371684525
YLE Radio 1943224717
YleX3610117311
YLE Radio Suomi35104915234251
YLE Puhe21133222
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32112135
Aito Iskelmä22011232
Classic10000101
Helmiradio10201110
HitMix12323100
Iskelmä25323342
Kasari12122310
Kiss13531110
LOOP17522100
NRJ13721100
Radio Aalto11211200
Radio City totalt22334310
Radio Nostalgia32122452
Radio Nova101313111318124
Radio Rock510151513920
Radio SuomiPOP615161813931
SuomiRock12021100
Ysäri12133100
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173742383425103
Bauer Media totalt *2335343231372510
Övriga10544681014

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.