Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Elokuu - lokakuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 991 331
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5118232926345472
Kaupalliset yhteensä4982777274664628
YLE Radio 1931223718
YleX43141210310
YLE Radio Suomi3385109244147
YLE Puhe21123232
YLE X3M01211000
YLE Radio Vega31111135
Aito Iskelmä21412221
Classic10000112
Helmiradio11001110
HitMix11223100
Iskelmä24323341
Kasari11122210
Basso (ent. Kiss) --------
LOOP17422200
NRJ14623100
Radio Aalto12231110
Radio City yht.22562410
Radio Nostalgia32113462
Radio Nova91910131414123
Radio Pooki20111113
Radio Rock541112121030
Radio SuomiPOP615141616941
SuomiRock11512110
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00111000
Ysäri12112100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163137363626123
Bauer Media yhteensä *2338373033332712
Muut10143657714

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.