Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Syyskuu - marraskuu 2020
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 991 331
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5123242925335274
Kaupalliset yhteensä4977767176684826
YLE Radio 1941213618
YleX4516149410
YLE Radio Suomi33114910213949
YLE Puhe21223322
YLE X3M01101100
YLE Radio Vega31111235
Aito Iskelmä22212331
Classic10100112
Helmiradio11001110
HitMix13232100
Iskelmä35321442
Kasari11121310
Basso (ent. Kiss) 12432100
LOOP17422110
NRJ14422100
Radio Aalto12021110
Radio City yht.21544410
Radio Nostalgia32213451
Radio Nova101414121915134
Radio Pooki21110113
Radio Rock54810111030
Radio SuomiPOP718131715951
SuomiRock11412110
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00110000
Ysäri11211100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163529353326133
Bauer Media yhteensä *2432413036342712
Muut9107678812

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.