Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Marraskuu 2020 - tammikuu 2021
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 991 331
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5224252727345273
Kaupalliset yhteensä4877757373664827
YLE Radio 1941223717
YleX4617137421
YLE Radio Suomi33113913213849
YLE Puhe21223322
YLE X3M00111100
YLE Radio Vega31112235
Aito Iskelmä22122231
Basso (ent. Kiss) 12322100
Classic11120112
Groove FM00000100
Helmiradio12111110
HitMix14332100
Iskelmä24132332
Järviradio43010147
Kasari12122310
LOOP17322100
Me Naiset Radio11211110
NRJ13532100
Radio City yht.11214210
Radio Dei10010111
Radio Nostalgia21112441
Radio Nova101714141617124
Radio Pooki21000123
Radio Rock4411109820
Radio SuomiPOP610121513941
SuomiRock11112110
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00110100
Ysäri11222100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *142933332924113
Bauer Media yhteensä *2334313234352712
Muut6101189664

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.