Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Joulukuu 2020 - helmikuu 2021
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 991 331
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5223242630355373
Kaupalliset yhteensä4877767570654727
YLE Radio 1931233616
YleX3614117321
YLE Radio Suomi35115915254050
YLE Puhe22222311
YLE X3M00111000
YLE Radio Vega31111135
Aito Iskelmä11221121
Basso (ent. Kiss) 13412100
Classic11020112
Groove FM00000000
Helmiradio12110110
HitMix12442200
Iskelmä25123241
Järviradio43001147
Kasari12111210
LOOP18322100
Me Naiset Radio11411110
NRJ12642100
Radio City yht.12223220
Radio Dei10110011
Radio Nostalgia21111542
Radio Nova101711141316134
Radio Pooki21000123
Radio Rock43111110820
Radio SuomiPOP58151512931
SuomiRock11112200
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00120100
Ysäri11123200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *14263935292392
Bauer Media yhteensä *2336293129342812
Muut6128812665

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.