Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Tammikuu - maaliskuu 2021
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 991 331
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5227263031335173
Kaupalliset yhteensä4873747069674927
YLE Radio 1931133616
YleX4613159310
YLE Radio Suomi351491115233949
YLE Puhe22222222
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32111135
Aito Iskelmä21122231
Basso (ent. Kiss) 13422100
Classic11010112
Groove FM00001110
Helmiradio12110110
HitMix13342300
Iskelmä35224342
Järviradio41010137
Kasari13111310
LOOP18422100
Me Naiset Radio01311100
NRJ13632100
Radio City yht.15123210
Radio Dei10100121
Radio Nostalgia31221442
Radio Nova101512161313134
Radio Pooki21010223
Radio Rock4381110720
Radio SuomiPOP691913131051
SuomiRock12111200
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00210100
Ysäri12123200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *152639333025132
Bauer Media yhteensä *2439313330352813
Muut57348643

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.