Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Helmikuu - huhtikuu 2021
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 991 331
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5324333029345073
Kaupalliset yhteensä4776677071665027
YLE Radio 1941133617
YleX4415168510
YLE Radio Suomi341114914233849
YLE Puhe22122222
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32111125
Aito Iskelmä21112231
Basso (ent. Kiss) 14431100
Classic11010012
Groove FM00001010
Helmiradio11110110
HitMix13153200
Iskelmä35214442
Järviradio41010238
Kasari12111320
LOOP19423110
Me Naiset Radio01211100
NRJ14522100
Radio City yht.15134220
Radio Dei10101122
Radio Nostalgia21221542
Radio Nova91310131312144
Radio Pooki20010223
Radio Rock4381110830
Radio SuomiPOP611191313951
SuomiRock11112110
Radio Suomi Räp (ent. Basso)01110100
Ysäri13113200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *153036353125132
Bauer Media yhteensä *2339293131342912
Muut46248643

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.