Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Februari - april 2021
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 991 331
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt5324333029345073
Kommerciella totalt4776677071665027
YLE Radio 1941133617
YleX4415168510
YLE Radio Suomi341114914233849
YLE Puhe22122222
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32111125
Aito Iskelmä21112231
Basso (f.d. Kiss) 14431100
Classic11010012
Groove FM00001010
Helmiradio11110110
HitMix13153200
Iskelmä35214442
Järviradio41010238
Kasari12111320
LOOP19423110
Me Naiset Radio01211100
NRJ14522100
Radio City totalt15134220
Radio Dei10101122
Radio Nostalgia21221542
Radio Nova91310131312144
Radio Pooki20010223
Radio Rock4381110830
Radio SuomiPOP611191313951
SuomiRock11112110
Radio Suomi Räp (f.d. Basso)01110100
Ysäri13113200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *153036353125132
Bauer Media totalt *2339293131342912
Övriga46248643

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.