Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Syys-marraskuu 2021
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 5 012 540
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5326223429335173
Kaupalliset yhteensä4774786671674927
YLE Radio 11050223718
YleX4616189321
YLE Radio Suomi331141014233847
YLE Puhe21132412
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32012125
Aito Iskelmä21212221
Basso (ent. Kiss) 11321100
Classic10100011
Groove FM00001000
Helmiradio11101110
HitMix13344200
Iskelmä35223442
Järviradio40101127
Kasari12012210
LOOP17623110
Me Naiset Radio01101000
NRJ15531110
Radio City yht.11922310
Radio Dei10000121
Radio Nostalgia34131543
Radio Nova91213141516114
Radio Pooki21011122
Radio Rock5561012940
Radio SuomiPOP6151413141151
SuomiRock12102200
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00111000
Ysäri01211100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163332303527143
Bauer Media yhteensä *2334403030342513
Muut57554564

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.