Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Heinä-syyskuu 2021
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 5 012 540
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5224263128335073
Kaupalliset yhteensä4876746972675027
YLE Radio 1831123615
YleX41318169311
YLE Radio Suomi3444913223850
YLE Puhe21133322
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32111125
Aito Iskelmä23522231
Basso (ent. Kiss) 12331110
Classic11000012
Groove FM00001000
Helmiradio11011110
HitMix13235200
Iskelmä23412441
Järviradio40210147
Kasari13112210
LOOP111623100
Me Naiset Radio01101000
NRJ14542200
Radio City yht.11322310
Radio Dei10000111
Radio Nostalgia33023453
Radio Nova9159131513114
Radio Pooki21120122
Radio Rock56710111050
Radio SuomiPOP612131514951
SuomiRock11312200
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00111100
Ysäri13111100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173635333727153
Bauer Media yhteensä *2235333030332513
Muut55554654

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.