Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Kesäkuu - elokuu 2021
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 991 331
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5126263327335171
Kaupalliset yhteensä4974756773674929
YLE Radio 1831123714
YleX41218169310
YLE Radio Suomi33541012223949
YLE Puhe22132322
YLE X3M01111100
YLE Radio Vega33111125
Aito Iskelmä23422341
Basso (ent. Kiss) 13242100
Classic11000012
Groove FM00100000
Helmiradio11111111
HitMix14335200
Iskelmä22312342
Järviradio41511137
Kasari12212210
LOOP111633100
Me Naiset Radio01100100
NRJ14531200
Radio City yht.11322310
Radio Dei10000111
Radio Nostalgia32013243
Radio Nova10148111514135
Radio Pooki21111122
Radio Rock56129121130
Radio SuomiPOP613101514851
SuomiRock11322200
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00011000
Ysäri12022200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173737333727143
Bauer Media yhteensä *2331282832332614
Muut45554664

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.