Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Juni - augusti 2021
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 991 331
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt5126263327335171
Kommerciella totalt4974756773674929
YLE Radio 1831123714
YleX41218169310
YLE Radio Suomi33541012223949
YLE Puhe22132322
YLE X3M01111100
YLE Radio Vega33111125
Aito Iskelmä23422341
Basso (f.d. Kiss) 13242100
Classic11000012
Groove FM00100000
Helmiradio11111111
HitMix14335200
Iskelmä22312342
Järviradio41511137
Kasari12212210
LOOP111633100
Me Naiset Radio01100100
NRJ14531200
Radio City totalt11322310
Radio Dei10000111
Radio Nostalgia32013243
Radio Nova10148111514135
Radio Pooki21111122
Radio Rock56129121130
Radio SuomiPOP613101514851
SuomiRock11322200
Radio Suomi Räp (f.d. Basso)00011000
Ysäri12022200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173737333727143
Bauer Media totalt *2331282832332614
Övriga45554664

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.