Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
April - juni 2021
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 991 331
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt5220333127365172
Kommerciella totalt4880677073644928
YLE Radio 11031124618
YleX54211710610
YLE Radio Suomi3367911224047
YLE Puhe23122322
YLE X3M02111100
YLE Radio Vega33211225
Aito Iskelmä22112331
Basso15551100
Classic11100111
Groove FM00010100
Helmiradio11111111
HitMix15444210
Iskelmä24222242
Järviradio51411138
Kasari11122210
LOOP110533110
Me Naiset Radio00111100
NRJ15422110
Radio City totalt21115320
Radio Dei10001012
Radio Nostalgia20121332
Radio Nova918991415135
Radio Pooki20011023
Radio Rock44141011830
Radio SuomiPOP614101514951
Radio Suomi Räp00111000
SuomiRock11122110
TOP5112013200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163635343525133
Bauer Media totalt *2337252933322713
Övriga46365643

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.