Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Huhtikuu - kesäkuu 2021
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 991 331
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5220333127365172
Kaupalliset yhteensä4880677073644928
YLE Radio 11031124618
YleX54211710610
YLE Radio Suomi3367911224047
YLE Puhe23122322
YLE X3M02111100
YLE Radio Vega33211225
Aito Iskelmä22112331
Basso (ent. Kiss) 15551100
Classic11100111
Groove FM00010100
Helmiradio11111111
HitMix15444210
Iskelmä24222242
Järviradio51411138
Kasari11122210
LOOP110533110
Me Naiset Radio00111100
NRJ15422110
Radio City yht.21115320
Radio Dei10001012
Radio Nostalgia20121332
Radio Nova918991415135
Radio Pooki20011023
Radio Rock44141011830
Radio SuomiPOP614101514951
SuomiRock11122110
Radio Suomi Räp (ent. Basso)00111000
Ysäri12013200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *163635343525133
Bauer Media yhteensä *2337252933322713
Muut46365643

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.