Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Huhtikuu - kesäkuu 2022
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 5 012 540
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5122243631294971
Kaupalliset yhteensä4978776470715129
YLE Radio 1931223816
YleX44121911410
YLE Radio Suomi321161214183549
YLE Puhe22311232
YLE X3M01111100
YLE Radio Vega31112125
Aito Iskelmä32112362
Basso (ent. Kiss) 18732100
Classic10100102
Groove FM01010000
Helmiradio10010110
HitMix24446210
Iskelmä33123542
Järviradio40210127
Kasari11121311
LOOP16642110
Me Naiset Radio11210100
NRJ14423110
Radio City yht.12432310
Radio Dei10000101
Radio Nostalgia30122333
Radio Nova813981612124
Radio Pooki23112132
Radio Rock464991140
Radio SuomiPOP612171313941
SuomiRock11211110
Radio Suomi Räp (ent. Basso)01110100
Ysäri12211200
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173233333329173
Bauer Media yhteensä *2338342531342613
Muut58956764

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.