Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Maaliskuu - toukokuu 2022
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 5 012 540
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5227252930315273
Kaupalliset yhteensä4873757170694827
YLE Radio 11021133917
YleX4613149410
YLE Radio Suomi331271114203749
YLE Puhe23211322
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega33112125
Aito Iskelmä21111462
Basso (ent. Kiss) 18632100
Classic11101002
Groove FM01010000
Helmiradio10011110
HitMix23746210
Iskelmä33122542
Järviradio42530127
Kasari11011210
LOOP17442200
Me Naiset Radio01210100
NRJ13323110
Radio City yht.12633310
Radio Dei11010111
Radio Nostalgia21221432
Radio Nova8117101514113
Radio Pooki23121132
Radio Rock54710101240
Radio SuomiPOP611151313841
SuomiRock11111110
Radio Suomi Räp (ent. Basso)01010000
Ysäri02011100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *172836353429163
Bauer Media yhteensä *2136272931332412
Muut57855654

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.