Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Elokuu - lokakuu 2018
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4922202924275275
Kaupalliset yhteensä5178807176734825
YLE Radio 1821233616
YleX3911116110
YLE Radio Suomi3254910184052
YLE Puhe23263222
YLE X3M11211100
YLE Radio Vega32111225
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11321210
HitMix14534200
Iskelmä34124552
Kiss14543100
LOOP17422100
NRJ13622210
Radio Aalto21214420
Radio City yht.21444410
Radio Nostalgia21012352
Radio Nova101411101719114
Radio Rock53121412620
Radio SuomiPOP7201716151141
SuomiRock11321100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *173542393726102
Bauer Media yhteensä *2229302632362410
Muut1313878131616

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.