Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Syyskuu - marraskuu 2018
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4921222624275773
Kaupalliset yhteensä5179787476734327
YLE Radio 1911133816
YleX3712116220
YLE Radio Suomi318579184249
YLE Puhe33243232
YLE X3M01111100
YLE Radio Vega31011125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11321210
HitMix12334200
Iskelmä34124552
Kiss14532100
LOOP19421100
NRJ16632200
Radio Aalto22223421
Radio City yht.21344310
Radio Nostalgia21011342
Radio Nova10161010162093
Radio Rock53131513820
Radio SuomiPOP8171819141151
SuomiRock11421210
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *18354343352792
Bauer Media yhteensä *2133292431362110
Muut13116710101418

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.