Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Lokakuu - joulukuu 2018
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4917252523275674
Kaupalliset yhteensä5183757577734427
YLE Radio 11022135917
YleX3513126210
YLE Radio Suomi307669174048
YLE Puhe31244232
YLE X3M11111100
YLE Radio Vega32112125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11221310
HitMix13234200
Iskelmä33223443
Kiss14332100
LOOP111421100
NRJ16832210
Radio Aalto23322311
Radio City yht.21244310
Radio Nostalgia21111342
Radio Nova101411121620123
Radio Rock53121514710
Radio SuomiPOP7141515131041
SuomiRock11312210
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *16343739352582
Bauer Media yhteensä *213030263036249
Muut142091113141417

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.