Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Oktober - december 2018
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 951 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt4917252523275674
Kommerciella totalt5183757577734427
YLE Radio 11022135917
YleX3513126210
YLE Radio Suomi307669174048
YLE Puhe31244232
YLE X3M11111100
YLE Radio Vega32112125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11221310
HitMix13234200
Iskelmä33223443
Kiss14332100
LOOP111421100
NRJ16832210
Radio Aalto23322311
Radio City totalt21244310
Radio Nostalgia21111342
Radio Nova101411121620123
Radio Rock53121514710
Radio SuomiPOP7141515131041
SuomiRock11312210
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *16343739352582
Bauer Media totalt *213030263036249
Övriga142091113141417

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.