Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
September - november 2018
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 951 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt4921222624275773
Kommerciella totalt5179787476734327
YLE Radio 1911133816
YleX3712116220
YLE Radio Suomi318579184249
YLE Puhe33243232
YLE X3M01111100
YLE Radio Vega31011125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11321210
HitMix12334200
Iskelmä34124552
Kiss14532100
LOOP19421100
NRJ16632200
Radio Aalto22223421
Radio City totalt21344310
Radio Nostalgia21011342
Radio Nova10161010162093
Radio Rock53131513820
Radio SuomiPOP8171819141151
SuomiRock11421210
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *18354343352792
Bauer Media totalt *2133292431362110
Övriga13116710101418

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.