Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Joulukuu 2018 - helmikuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5016182222355277
Kaupalliset yhteensä5084827878654823
YLE Radio 1941135817
YleX339106210
YLE Radio Suomi336669243952
YLE Puhe32033323
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega32111125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11221210
HitMix13333100
Iskelmä35513542
Kiss17522110
LOOP19311100
NRJ15741100
Radio Aalto12213310
Radio City yht.21244310
Radio Nostalgia25112351
Radio Nova111115171617133
Radio Rock5491114720
Radio SuomiPOP713161816951
SuomiRock11211100
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *16313636382292
Bauer Media yhteensä *223836313132268
Muut1317101210121515

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.