Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Tammikuu - maaliskuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5116221925365177
Kaupalliset yhteensä4984788175644923
YLE Radio 1941135717
YleX331287210
YLE Radio Suomi3367610244052
YLE Puhe32123423
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega31111225
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio12221210
HitMix15443100
Iskelmä38413442
Kiss17533100
LOOP19322100
NRJ16431100
Radio Aalto22214320
Radio City yht.21243310
Radio Nostalgia35112451
Radio Nova101217151418133
Radio Rock5581114720
Radio SuomiPOP815182116951
SuomiRock12221110
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *173736424022102
Bauer Media yhteensä *224135302833268
Muut138711891515

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.