Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Helmikuu - huhtikuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä5022241926345076
Kaupalliset yhteensä5078768174665024
YLE Radio 1931135716
YleX3612108310
YLE Radio Suomi3398510213952
YLE Puhe23123322
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega31111225
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11121210
HitMix15243110
Iskelmä38314442
Kiss16532110
LOOP19322100
NRJ16522100
Radio Aalto23323320
Radio City yht.11243210
Radio Nostalgia30113451
Radio Nova111116141421133
Radio Rock4471312710
Radio SuomiPOP813192115951
SuomiRock12111210
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *16343543362392
Bauer Media yhteensä *223434283036268
Muut13118121091715

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.