Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Februari - april 2019
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 951 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt5022241926345076
Kommerciella totalt5078768174665024
YLE Radio 1931135716
YleX3612108310
YLE Radio Suomi3398510213952
YLE Puhe23123322
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega31111225
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11121210
HitMix15243110
Iskelmä38314442
Kiss16532110
LOOP19322100
NRJ16522100
Radio Aalto23323320
Radio City totalt11243210
Radio Nostalgia30113451
Radio Nova111116141421133
Radio Rock4471312710
Radio SuomiPOP813192115951
SuomiRock12111210
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *16343543362392
Bauer Media totalt *223434283036268
Övriga13118121091715

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.