Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Januari - mars 2019
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 951 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt5116221925365177
Kommerciella totalt4984788175644923
YLE Radio 1941135717
YleX331287210
YLE Radio Suomi3367610244052
YLE Puhe32123423
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega31111225
Classic--------
Helmiradio12221210
HitMix15443100
Iskelmä38413442
Kiss17533100
LOOP19322100
NRJ16431100
Radio Aalto22214320
Radio City totalt21243310
Radio Nostalgia35112451
Radio Nova101217151418133
Radio Rock5581114720
Radio SuomiPOP815182116951
SuomiRock12221110
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173736424022102
Bauer Media totalt *224135302833268
Övriga138711891515

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.