Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Mars - maj 2019
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 951 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt4921252124315274
Kommerciella totalt5179757976694826
YLE Radio 1911124617
YleX3615127310
YLE Radio Suomi31106410194149
YLE Puhe23133422
YLE X3M01211000
YLE Radio Vega31111226
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11221210
HitMix15343210
Iskelmä35323542
Kiss15642200
LOOP18322100
NRJ15622110
Radio Aalto23323411
Radio City totalt11233310
Radio Nostalgia31113552
Radio Nova111814121521124
Radio Rock5581412720
Radio SuomiPOP7131818161041
SuomiRock12112110
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *17353542382492
Bauer Media totalt *2235332629382610
Övriga13107121081517

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.