Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
April - juni 2019
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 951 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt4718212222295271
Kommerciella totalt5382797878714829
YLE Radio 1811123716
YleX3513115310
YLE Radio Suomi3084510184048
YLE Puhe22133322
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega31112125
Classic--------
Helmiradio11322220
HitMix13333210
Iskelmä32323543
Kiss18632110
LOOP18321100
NRJ15622110
Radio Aalto22322310
Radio City totalt21334310
Radio Nostalgia31123452
Radio Nova111915151522114
Radio Rock5481515820
Radio SuomiPOP8161617161051
SuomiRock13122110
Bassoradio--------
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Sanoma Media *173435403825112
Bauer Media totalt *2340342932372611
Övriga1481098101418

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.