Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Huhtikuu - kesäkuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4718212222295271
Kaupalliset yhteensä5382797878714829
YLE Radio 1811123716
YleX3513115310
YLE Radio Suomi3084510184048
YLE Puhe22133322
YLE X3M01111000
YLE Radio Vega31112125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11322220
HitMix13333210
Iskelmä32323543
Kiss18632110
LOOP18321100
NRJ15622110
Radio Aalto22322310
Radio City yht.21334310
Radio Nostalgia31123452
Radio Nova111915151522114
Radio Rock5481515820
Radio SuomiPOP8161617161051
SuomiRock13122110
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *173435403825112
Bauer Media yhteensä *2340342932372611
Muut1481098101418

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.