Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Toukokuu - heinäkuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4713272522275171
Kaupalliset yhteensä5387737578734929
YLE Radio 1811222717
YleX4317116310
YLE Radio Suomi3066710173947
YLE Puhe21133322
YLE X3M11121000
YLE Radio Vega31111125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11322120
HitMix13323110
Iskelmä33342443
Kiss18532210
LOOP111421100
NRJ15441110
Radio Aalto12213310
Radio City yht.22535410
Radio Nostalgia31133352
Radio Nova122116151821124
Radio Rock55101114920
Radio SuomiPOP7171215161151
SuomiRock13122110
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *173932333826113
Bauer Media yhteensä *2442343433372611
Muut1367108111317

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.