Nationella Radioundersökningen - resultat

Föregående rapportNästa rapport
Kanalandelar (%) enligt åldersgrupp
Maj - juli 2019
Målgrupp: Den 9 år fyllda finskspråkiga befolkningen, hela landet.
Målgruppens storlek: 4 951 000
KanalTotalt 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio totalt100100100100100100100100
YLE totalt4713272522275171
Kommerciella totalt5387737578734929
YLE Radio 1811222717
YleX4317116310
YLE Radio Suomi3066710173947
YLE Puhe21133322
YLE X3M11121000
YLE Radio Vega31111125
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11322120
HitMix13323110
Iskelmä33342443
Kiss18532210
LOOP111421100
NRJ15441110
Radio Aalto12213310
Radio City totalt22535410
Radio Nostalgia31133352
Radio Nova122116151821124
Radio Rock55101114920
Radio SuomiPOP7171215161151
SuomiRock13122110
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio totalt *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *173932333826113
Bauer Media totalt *2442343433372611
Övriga1367108111317

* = Består av olika regionala kanaler.

Radiokanalens hörbarhetsområde täcker inte hela landet.

Räckvidd per dag
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per dag. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Vecoräckvidd
Personer som i genomsnitt lyssnat på kanalen i minst en kvart per vecka. Siffran redovisas både som tusentals personer och som procentandel av befolkningen.
Lyssnartid (min/dygn)
Lyssnartid per dag.Siffran redovisas både i förhållande till hela målgruppens befolkning och till dem som lyssnat på kanalen.

Källa: Finnpanel Oy / KRT

Rapporten kan laddas ner även i CSV-form.