Kansallisen radiotutkimuksen tuloksia

Edellinen raporttiSeuraava raportti
Kanavaosuudet (%) ikäryhmittäin
Maaliskuu - toukokuu 2019
Kohderyhmä: 9+ väestö, koko maa.
Kohderyhmän väestö: 4 951 000
KanavaKaikki 9+9–1415–2425–3435–4445–5455–6465+
Radio yhteensä100100100100100100100100
YLE yhteensä4921252124315274
Kaupalliset yhteensä5179757976694826
YLE Radio 1911124617
YleX3615127310
YLE Radio Suomi31106410194149
YLE Puhe23133422
YLE X3M01211000
YLE Radio Vega31111226
Bassoradio--------
Classic--------
Helmiradio11221210
HitMix15343210
Iskelmä35323542
Kiss15642200
LOOP18322100
NRJ15622110
Radio Aalto23323411
Radio City yht.11233310
Radio Nostalgia31113552
Radio Nova111814121521124
Radio Rock5581412720
Radio SuomiPOP7131818161041
SuomiRock12112110
NRJ+Nostalgia--------
Metroradio yhteensä *--------
MTV Radiot *--------
Nelonen Media *17353542382492
Bauer Media yhteensä *2235332629382610
Muut13107121081517

* = Muodostuvat useasta alueellisesta radiokanavasta.

Vain Ylen suomenkielisten kanavien kuuluvuusalue on koko valtakunta.

Päivätavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin kuunnelleet keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Viikkotavoittavuus
Kanavaa vähintään yhden vartin viikon aikana kuunnelleetä. Luku ilmoitetaan sekä tuhansina henkilöinä että prosenttiosuutena väestöstä.
Kuunteluaika (min/vrk)
Kanavan kuunteluun käytetty aika keskimääräisenä päivänä. Luku ilmoitetaan sekä suhteutettuna koko kohderyhmän väestöön että vain kanavaa kuunnelleisiin henkilöihin.

Lähde: Finnpanel Oy / KRT

Tämä raportti on ladattavissa myös CSV-muodossa.